Help please!
You will purchase snacks for the baseball clinic. You have a budget of $48. You want to buy fruit and granola bars. Fruit costs $4 per pound, and the granola bars are $1 each. You need at least 10 granola bars. What combination of fruit and granola bars can you buy?

Respuesta :

you can buy 12 granola bars: 12$
and 9 pounds of fruit: 36$


good luck

Otras preguntas