Tony and some friends went to the movies. They bought 4 drinks and 2 tubs of popcorn and spent a total of $32.50 on the food. Each drink cost $3.50 less than a tub of popcorn. Define a variable. Write and equation that can be used to find the cost of one tub of popcorn.

Respuesta :

1 tub of popcorn = t
1 drink = t - 3.5

4(t - 3.5) + 2t = $32.50
4t - 14 + 2t = 32.5
6t = 32.5 + 14
6t = 46.5
t = 46.5 / 6
t = $7.75