John lives in an apartment and uses 255 kwh of
electricity, 1010 ftÂł of gas, 445 gallons of water, and
internet and phone plans as described in the table. He
pays no maintenance costs because he rents the
apartment. Calculate his monthly utility bill.
Utilities
Electricity
$0.15/kwh Phone
$40/month
Gas
$1/100 ftÂł Internet
$100/month
$[ ? ]
Water
$0.03/10 Gal
Maintenance $120/month
Round to the nearest cent.
Enter

Respuesta :

Answer:

$189.69.

Step-by-step explanation:

Electricity: 255 kWh * $0.15/kWh = $38.25

Gas: 1010 ftÂł * $1/100 ftÂł = $10.10

Water: 445 gallons * $0.03/10 gallons = $1.34

Phone: $40

Internet: $100

Now, add these costs together:

$38.25 (electricity) + $10.10 (gas) + $1.34 (water) + $40 (phone) + $100 (internet) = $189.69
John's monthly utility bill is $189.69.