contestada

4. Molly had $21 to spend on two notebooks. After buying them he had $13. How much did each notebook cost? 

Respuesta :

21-13=8
8/2=4
Each notebook costs $4
Hope this helps :)
First you do 21 - 13 and you get 8

8 divided by 2 notebooks = 4

Each notebook was $4.00

Hope this helps!