Answer:
Each candy bar cost $1.40
Step-by-step explanation:
The total amount Michael spent was $6.50.
First, we subtract the cost of the sprite (2.30) from the total amount spent. The equation would be 6.50-2.30 = 4.20
Now we divide the remaining amount by 3 because there are 3 candy bars. 4.20/3 = 1.40
So, each candy bar cost $1.40.
hope this helps!
Answer:
Step-by-step explanation:
We know that:
Solution:
Hence, 1 candy bar costs $1.40.