Lisa Purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $24.50. how many pounds of almond did she purchase?

Show and Explain Your Work

Respuesta :

Masdip

Answer:

7 pounds of almond

Step-by-step explanation:

It is $3.50 per pound.

If she spent a total of $24.50, just divide 24.50 by 3.50

[tex]\frac{24.50}{3.50}[/tex] = 7

We can verify this by multiplying 3.50 by 7 which gives us 24.50

Answer:

Lisa bought 7 pounds of almonds.

Step-by-step explanation:

Divide 24.5 by 3.5 and you have your answer.