contestada

Walters manufactures a specialty food product that can currently be sold for $21.50 per unit and has 19,500 units on hand. Alternatively, it can be further processed at a cost of $11,500 and converted into 11,500 units of Deluxe and 5,500 units of Super. The selling price of Deluxe and Super are $31.50 and $19.50, respectively. The incremental net income of processing further would be: