Respuesta :

Answer:

The 1lb of apples for $1.98 is a better buy.

Step-by-step explanation:

If you multiply 1.98 by 3 it's 5.94, which is less than the 3 lb for $6.95

Answer:

1 lb of apples for $1.98

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation: