296228
contestada

if costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?

Respuesta :

5.26. Because you would have to divide 12 by the coast to see the coast for 1 fluid ouce
It is .19 cents per fluid ounce, if you divide $2.28 by 12 there’s your answer.