raeganquarles raeganquarles 02-03-2021 Mathematics contestada Gary is buying bananas at the grocery store. The bananas cost $0.89 per pound. What is the equation for the cost (y) of (x) pounds of bananas Gary buys? a. y=0.89+x b. y=0.89-x c. y=0.89/x d. y=(0.89)x