The cost of 2 bottles of water and 4 apples is $5.50. The cost of 3 bottles of
water and 5 apples is $7.50. Find the cost of one apple and the cost of one
bottle of water

Respuesta :

Answer:

The cost of one bottle of water is $1.25

The cost of one apple is $0.75

Step-by-step explanation: