Respuesta :
Answer:
It costs $9
Step-by-step explanation:
Lets look at the ratio:
2/3
We need x:
6/x
Make an equation using the butterfly method:
3(6) = 2x
Simplify:
18=2x
Divide both sides by 2:
x=9
It costs $9
if you purchase 2 sodas it’s $3, 4 sodas it’s $6, and 6 sodas it’s $9. so it would be $9