Respuesta :

Answer:

5 Dollars = 1 pound

Step-by-step explanation:

3x5=15

Answer:

2a. the unit rate is $5 per pound

2b. I couldn't see the graphs very well, but if the pounds is on the x axis and the price per pound is on the y axis then when the pound is 1 on the x axis the price will be 5 on the y axis

Step-by-step explanation: