On Monday Mrs. Wise bought 3 lbs of apples at $4 per lb. On
Tuesday, apples were on sale for 20% off so she bought
another 5 lbs.
How much money did Mrs. Wise spend on apples on
Monday?

Respuesta :

Answer:

I think its $28

Step-by-step explanation:

Answer:

its 12

Step-by-step explanation:

i cheked 3 times 4 =12