Respuesta :
Answer:
The answer to your question is almonds = $1, jelly beans = $2.5
Step-by-step explanation:
Data
2 pounds of jelly beans and 5 pounds of almonds = $10
8 pounds of jelly beans and 3 pounds of almonds = $23
jelly beans = j
almonds = a
Process
1.- Write two equations to solve this problem
       2j + 5a = 10            Equation l
       8j + 3 a = 23           Equation ll
2.- Solve the system of equations by elimination
-Multiply equation l by -4
       -8j - 20a = -40
        8j + 3 a = 23
-Simplify
        0  - 17 a = -17
              a = -17/-17
              a = 1
-Find j
       8j + 3(1) = 23
       8j + 3 = 23
       8j = 23 - 3
       8j = 20
        j = 20/8
        j = 2.5
3.- Conclusion
The pound of almonds costs $1 and the pound of jelly beans costs $2.5
Answer: the cost of each pound of jellybeans is $2.5
the cost of each pound of almonds is $1
Step-by-step explanation:
Let x represent the cost of each pound of jellybeans.
Let y represent the cost of each pound of almonds.
For two pounds of jellybeans and 5 pounds of almonds the total cost is $10. It means that
2x + 5y = 10- - - - - - - - -1
For 8 pounds of jellybeans and 3 pounds of almonds, the total cost is $23. It means that
8x + 3y = 23- - - - - - - - - -2
Multiplying equation 1 by 4 and equation 2 by 1, it becomes
8x + 20y = 40
8x + 3y = 23
Subtracting, it becomes
17y = 17
y = 17/17
y = 1
Substituting y = 1 into equation 1, it becomes
2x + 5 × 1 = 10
2x + 5 = 10
2x = 10 - 5 = 5
x = 5/2 = 2.5