Respuesta :

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4