inese
contestada

Besian bought 6 ice cream cakes for $48 dollars. Write an equation that represents the total cost, y, of x ice creams cakes.

Respuesta :

Answer: y = 8x

Step-by-step explanation: please see attachment for explanation

Ver imagen Eduard22sly

Answer:

y=8x

Step-by-step explanation: