Abox of crayons costs $1.75, including tax Mr Valentino wants to purchase boxes of crayons for his class and has a $25 budget. Write an inequality to solve for the
number of boxes of crayons Mr. Valentino can purchase

Respuesta :

Answer:Answer: A ) $1.75 x  ≤ $25,

        where x is the amount of boxes he bought.

Step-by-step explanation: