The cost of 1 cup of maple syrup is $8.51
Given that, a 2-pint bottle of maple syrup costs $34.04.
4 cups are equal to 2 pints.
Now, the cost of 1 cup of maple syrup=34.04/4=$8.51.
Therefore, the price per cup of maple syrup is $8.51.
To learn more about the unitary method visit:
https://brainly.com/question/23423168.
#SPJ2