Sam ate 2 corn dogs and 5 caramel apples at the fair if corndogs cost $2.25 and caramel apples cost $0.95 cents a piece, what is the ratio of total cost of corn dogs to total cost of caramel apples? Write your answer in the form a:b, where a and b are whole numbers.