Respuesta :

Answer:

Store ABC is less expensive by $0.05 per pound

Step-by-step explanation:

Find the cost per pound for each store.

1. Store ABC - divide $6 by 8lbs = .75 per pound

2. Store XYZ - divide $11.20 by 14 lbs = .80 per pound

Find the difference.

.80 - .75 = .05