Respuesta :
Answer: 48 cents
Step-by-step explanation:
To find how much each inch costs we divide
60/15=4
Each inch costs 4 cents.
4x12=48
[tex]\bf \begin{array}{ccll} inches¢s\\ \cline{1-2} 15&60\\ 12&x \end{array}\implies \cfrac{15}{12}=\cfrac{60}{x}\implies \cfrac{5}{4}=\cfrac{60}{x} \\\\\\ 5x=240\implies x=\cfrac{240}{5}\implies x=48[/tex]