Respuesta :
3 packages of paintbrushes would be $7.20
because 2.40 x 3 is 7.20
The answer is 3.60
2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)
1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)
3 packages of paintbrushes would be $7.20
because 2.40 x 3 is 7.20
The answer is 3.60
2.40/2 = 1.20(cost of 1 paintbrush)
1.20 x 3 = 3.60(cost of three paintbrushes)